Робота колекторів: 3 стадії

Сьогодні я розповім вам про 3 стадії роботи колекторів, які вони використовують при стягненні боргів з фізичних осіб. Звичайно ж, політика різних колекторських компаній може дещо відрізнятися, але в цілому все відбувається за одним і тим же сценарієм, який ви дізнаєтеся, ознайомившись з цією статтею.

Причому, описані тут етапи стосуються як роботи сторонніх колекторських агентств (в разі, якщо кредитор продав борг колекторам), так і внутрішніх служб кредитора по роботі з проблемною заборгованістю (якщо кредитор намагається «вибити» з боржника оплату самостійно).

Отже, 3 стадії (або 3 етапи) роботи колекторів

Етап 1. Light-collection.

На цьому етапі робота колекторів з боржником відбувається найбільш м’якими, лояльними методами. Йому відсилаються ввічливо складені смс-оповіщення, виробляються автодозвону з записаними нагадуваннями про необхідність погасити наявну заборгованість, відсилається 1-2 поштових листи, складених в найбільш м’якій формі, з повідомленням про наявність заборгованості та необхідності її погашення. Можуть також відбуватися «живі» дзвінки колекторів боржника, але на даній стадії колектори спілкуються чемно і поштиво, юридичною мовою, твердо вимагають погасити заборгованість, але не грублять і не загрожують. Прямої взаємодії між колектором і боржником на цій стадії не відбувається.

Стадія light-collection триває, як правило, близько 1 місяця, і якщо на даному етапі не вдається переконати боржника повернути борг, відбувається перехід до наступної стадії.

Етап 2. Soft-collection.

Дана стадія передбачає вже більш жорстке взаємодія з боржником, але без відвертого «бєспрєдєлу». СМС-повідомлення і тексти автодозвону приймають більш жорсткий і наполегливий характер, при цьому будь-яких погроз не містять. Все частіше починає відбуватися живе телефонне спілкування представника колекторської служби з боржником, де він більш жорстко вимагає погашення заборгованості, попереджає про подальші можливі візити колекторів додому і за місцем роботи, про можливі дзвінки родичам, роботодавцю, колегам, контактним особам, зазначеним при отриманні кредиту позики. Боржнику відсилаються наступних 1-2 поштових листи з жорсткою вимогою погасити заборгованість до певного терміну.

Стадія soft-collection триває протягом 1-2 місяців, після чого, за відсутності результатів, колектори переходять до наступного, найбільш небезпечного етапу.

Етап 3. Hard-collection.

Фінальна і найжорсткіша стадія безпосереднього взаємодії колекторів з боржником. На ній електронні повідомлення приймають найжорсткішу форму, можуть містити грубі звернення і погрози. Те ж саме стосується і телефонних переговорів. Крім взаємодії з боржником, починається взаємодія з усіма, хто будь-яким чином з ним пов’язаний: родичами, контактними особами, зазначеними в заявці на кредит, роботодавцем, колегами. Колектори дзвонять і пишуть всім, кого можуть знайти, можуть, наприклад, писати друзям в соціальних мережах, що їх друг є злісним неплатником, дзвонити на роботу, причому роблять це максимально часто і нав’язливо.

Також на цій стадії починаються прямі контакти колекторів з боржником, а згодом, можливо — і з пов’язаними з ним особами: родичами, колегами, друзями. Колектори приходять додому, спілкуються грубо і нахабно, тиснуть психологічно, можуть загрожувати, робити вигляд, що становлять опис майна, і т.д. Позичальника можуть лякати порушенням справи за шахрайство, кримінальним переслідуванням, судовими приставами, навіть фізичною розправою. У самих «важких» випадках вони можуть беспредельничать по повній: залишати написи в під’їздах, псувати майно, застосовувати силу і т.д.

На етапі hard-collection боржника також письмово повідомляють про те, що якщо він не погасить борг до певного терміну, піде позовну заяву в суд, для залякування можуть надіслати зразок такої заяви і навіть зразок судового рішення.

Стадія hard-collection зазвичай триває близько 3 місяців і більше і якщо заборгованість невелика, а колекторам не вдається її «вибити», на цьому все може і закінчитися. Після того, як боржника і його родичів неабияк замучать і «задовбав», борг спишуть як безнадійний, або продадуть ще дешевше інший колекторської компанії (якщо знайдуться охочі купити), яка почне всю цю роботу заново. Тут як повезе.

В цілому взаємодія колекторів з боржником зазвичай триває не менше півроку, іноді від півроку до року, або навіть більше. Все залежить від кожного конкретного випадку.

Всі ці 3 стадії роботи колекторів ставляться до т.зв. досудового стягнення заборгованості. І якщо борг великий, і вся ця робота ні до чого не привела, то починається 4 етап — судові розгляди або legal-collection колектори подають в суд на боржника, і далі відбувається вже робота не «вибивачів боргів «, а юристів, в рамках чинного законодавства.

До слова, для боржника такий результат подій навіть краще, оскільки суд і судові пристави в подальшому будуть діяти в рамках законодавства, а не беспредельничать, як деякі колектори. До того ж, колектори дуже люблять незаконно «нараховувати» на суму заборгованості якісь свої додаткові штрафи, а суд присудить до виплати рівно стільки, скільки ви реально повинні, в окремих випадках, як показує практика, навіть «списує» штрафи і пені кредиторів .

Тепер ви маєте уявлення про те, як відбувається робота колекторів, які етапи вона проходить. Сподіваюся, що ця інформація була вам корисна. Пам’ятайте, що найкраще не допускати утворення простроченої заборгованості і всілякого взаємодії з колекторами. Але якщо вже це сталося — знайте свої права і обов’язки і не дозволяйте колекторам порушувати законодавство.
«Вибити» у вас борг — це робота колекторів, їх заробіток. Тому вони будуть робити все можливе для того, щоб заробити на вас, а не втратити (адже якщо вони купили борг, і не змогли його «вибити» — це для них фінансові втрати). Ваше завдання — не дозволяти колекторам беспредельничать і направляти їх дії в правове поле. Коли вони бачать, що перед ними юридично грамотний боржник, який знає закони і свої права, вони ведуть себе обережніше. І, навпаки, відчуваючи вседозволеність, можуть творити що завгодно.

Напоминаем, Вы можете воспользоваться Facebook ботом для подбора кредита:
Эксперт по Кредитам
 • Владислаа Потоцкий

  А это вообще законно? Если есть задолженность, легче сразу подать в суд, а не платить коллекторам за их сомнительную работу.

 • Майя

  Практика взыскания задолженности с физических лиц коллекторами сейчас достаточно распространена, и, безусловно, полезно знать примерный план их действий.

 • slava1992

  Коллекторы конечно слишком жестко собирают долги, к некоторым людям можно было бы прислушаться.

 • Алина Ключ

  Жила на съемной квартире, где до меня жил должник. Они меня довели за пол-года до нервного срыва, постороннего человека. Думайте головой, беря кредит, не становитесь клиентами коллекторов.

Cтоит прочитать

Що таке онлайн-кредит і чи безпечна така сучасна банківська операція в наш час?

У століття високих технологій, коли велика частина часу проходить в інтернеті, така новинка як онлайн-кредит стала дуже популярна серед нашого суспільства. Це можна пояснити тим, що даний кредит значно економить час, дуже зручний, оформити його можна просто і швидко. Щоб ...

Відмінність позики від кредиту та їх важливі особливості

Багато користувачів вважають рівноцінними поняття «кредит» та «позика». Але насправді це зовсім не одне і те ж. Розглянемо, чим же відрізняється кредит від позики. У момент укладення договору на отримання позики сторони іменуються «позичальник» і «позикодавець», у кредитної угоди сторони ...

Що таке пролонгація кредиту?

Під пролонгацією на увазі збільшення терміну, протягом якого можна погасити кредит. Пролонгація дозволить знизити розмір щомісячного платежу або збільшити суму кредиту. Для її оформлення буде необхідно підписати новий договір. Будь-яка умова кредитного договору можна змінити за обопільною згодою в рамках ...

Що таке 3D Secure і 3DS-аутентифікація

3D Secure - протокол авторизації при оплаті товарів і послуг через інтернет за допомогою банківської карти. 3DS-авторизація включає підтвердження платежу за допомогою коду безпеки. Вона замінює собою введення PIN-коду для онлайн-платежів При оплаті в звичайному магазині ви вставляєте карту в ...

 • КРЕДИТ НА КАРТУ
 • ПЕРВЫЙ БЕСПЛАТНЫЙ
 • КРЕДИТ ОНЛАЙН
 • КРЕДИТНАЯ КАРТА
Сколько денег вам нужно?
3 грн
15000 грн
+
На какой период?
1 мес
12 мес
+

Сумма:

Период:
Предложения:

Сколько денег вам нужно?
10 грн
10000 грн
+
На какой период?
1 дн
45 дн
+

Сумма:

Период:
Предложения:

Сколько денег вам нужно?
3 грн
300000 грн
+
На какой период?
1 мес
48 мес
+

Сумма:

Период:
Предложения:

Сколько денег вам нужно?
100 грн
300000 грн
+
На какой период?
1 мес
36 мес
+

Сумма:

Период:
Предложения: