Як визначити дно економіки?

Сьогодні я хочу розглянути питання, що мені досить часто задають: як визначити дно економіки? Ось ми часто чуємо або читаємо в новинах щось на кшталт «економіка України на дні», «економіка йде до дна», «економіка досягла дна»… Що тут мається на увазі, чи так це насправді? За якими критеріями можна визначити дно економіки? Про це поміркуємо в даній статті.

Отже, перш за все, потрібно добре знати і розуміти, що будь-яка економіка циклічна. Є поняття економічний цикл. Обов’язково вивчіть по посиланню, що це таке, більш детально, а я лише нагадаю коротко: це якийсь часовий відрізок, протягом якого відбувається чергування розвитку і спаду економіки держави, досягнення економікою своїх максимальних і мінімальних точок. Економічний цикл складається з чотирьох фаз, одна з яких – і є те саме дно економіки.

Дно економіки – це нижча фаза економічного циклу, в якій показники економічного розвитку країни досягають своїх мінімальних, найгірших значень.

Чому так важливо знати, що економіка досягла дна? Ну, по-перше, комусь буде просто психологічно приємно усвідомлювати, що гірше вже не буде. Загалом-то, саме цю думку прагнуть закласти в голови людей ЗМІ, які пишуть/кажуть, що економіка вже на дні, подаючи це як якусь позитивну новину: ура, нарешті, дно! Ось поспостерігайте – самі побачите.

Але головне, на мій погляд, не це. Головне те, що дно економіки, а точніше, проходження дна і перехід у фазу зростання – це дуже вдалий момент для прийняття важливих фінансових рішень. Я наведу лише кілька прикладів рішень, які можна дуже успішно реалізувати в момент проходження дна економіки:

  • Покупка нерухомості (вона буде найдешевшою);
  • Купівля необхідних дорогих товарів б/у (автомобілі, техніка і т. д. – далі дорожчатимуть);
  • Відкриття довгострокового депозиту (далі ставки будуть падати);
  • Купівля акцій вітчизняних підприємств (далі вони будуть істотно зростати в ціні);
  • Купівля облігацій держави і великих підприємств (далі їх прибутковість буде падати);
  • І т. д.
тобто, з одного боку, економічне дно – це коли в країні і у більшості її громадян все погано з фінансами, з іншого боку – це вигідний момент для здійснення будь-яких угод, особливо глобальних, на перспективу.

Як визначити дно економіки? Для цього потрібно відслідковувати динаміку макроекономічних показників. В першу чергу – самого головного показника, що характеризує економіку держави – валовий внутрішній продукт (ВВП).

ВВП. В період економічного спаду ВВП країни падає. В той момент, коли він стоїть на місці або починає змінюватися дуже несуттєво (наприклад, на частки відсотка), і при цьому падіння поступово змінюється зростанням – це і є дно економіки. Причому, звертаю увагу, потрібно дивитися на реальний, і на номінальний ВВП, і дивитися на ці показники обов’язково в доларовому еквіваленті (зростання у національній валюті може бути оманливим при її сильної девальвації).

ВВП – це головний індикатор всіх фаз економічного циклу. Але не єдиний. На що ще потрібно звернути увагу?

Рівень безробіття. Теж може відмінно показувати економічне дно: коли безробіття зростає – це спад, коли зростання зупиняється і починається тенденція зниження рівня безробіття – це означає, що економіка пройшла дно.

Промислове виробництво. При економічному спаді цей показник завжди падає. Коли падіння сповільнюється, стає близько до нуля, і змінюється повільним ростом – це і є проходження дна. Цей показник, як і ВВП потрібно аналізувати в доларовому еквіваленті.

Купівельна спроможність. Дуже цікавий індикатор, який можна розраховувати різними способами. Він показує, скільки товарів та послуг можна реально придбати за певну одиницю/суму. Я пропоную брати, наприклад, купівельну спроможність середньої зарплати – це покаже співвідношення доходів і можливостей середньостатистичного громадянина країни. Як тільки купівельна спроможність перестане знижуватися – це і є дно економіки. Коли почне рости – дно пройдено. Цей показник також можна зустріти під назвою «реальна заробітна плата».

Обороти внутрішньої і зовнішньої торгівлі. Показник, що характеризує обсяги продажів усередині країни, обсяги експорту та імпорту. Коли сукупний обсяг зовнішньої і внутрішньої торгівлі в доларовому еквіваленті перестане знижуватися і почнеться слабке зростання – це означає, що економіка пройшла дно.

Щоб не ускладнювати, я думаю, навіть цих 5 показників достатньо, щоб визначити дно економіки. І особливо точно це можна зробити, якщо розглядати їх у сукупності. Тобто, коли ви побачите, що всі 5 показників починають змінюватися однонаправленно в кращу сторону – з великою ймовірністю можна стверджувати, що економіка пройшла дно.

Виникає питання: за який період потрібно розглядати ці показники? Я вважаю, мінімум – за квартал, більш точно можна судити по піврічних або річних показників. На місячні показники орієнтуватися досить небезпечно – занадто короткий період, все ще може помінятися.

Де брати ці показники? На офіційних статистичних сайтах держави – вихід кожного показника публікується через якийсь час після закінчення звітного періоду.

Є ще один важливий для людей момент: дно економіки первинно, дно фінансового стану окремо взятої людини або сім’ї вдруге. Тобто, криза спочатку приходить на державу в цілому, а потім, з невеликим запізненням відбивається на його жителів. Точно так само він і йде: коли економіка пройде дно і почнеться економічне зростання, становище людей у країні почне поліпшуватися з деяким запізненням, яке може зайняти від декількох місяців до року.

З цієї причини зміни макроекономічних показників будуть відбуватися нерівномірно: спочатку збільшиться ВВП і знизиться безробіття, потім вже підніметься купівельна спроможність і зростуть обсяги торгівлі.

Тепер ви знаєте, як визначити дно економіки. Аналізуйте самі, і не вірте тому, що вам підносять ЗМІ. З повагою Фінго!

Напоминаем, Вы можете воспользоваться Facebook ботом для подбора кредита:
Эксперт по Кредитам

Cтоит прочитать

Погасили займ? Убедитесь в этом!

Даже если вы полностью уверены, что вернули кредитору полную сумму долга с точностью до копейки, существуют нюансы, о которых вы можете банально не знать. Например, в некоторых случаях возможно отчисление комиссии за проведённую транзакцию. И если она была вычтена из ...

Принципы работы МФО с должниками

Оказавшись в трудной финансовой ситуации, не позволяющей вовремя вернуть долг в МФО, клиенту интересно, какие меры будет принимать компания по отношению к нему. Несмотря на некоторые различия в политике работы разных микрокредитных учреждений с безответственными заёмщиками, всё же можно выделить ...

Мифы о клиентах МФО

О микрофинансовых компаниях в народе ходит много легенд, одни их любят, другие — ненавидят, и у каждого есть свои аргументы. При этом разные мнения слышатся и о заёмщиках, которые обращаются к услугам микрокредитных учреждений. Например, поговаривают, что МФО предоставляют займы ...

Почему МФО отказывают в кредите?

Неожиданно отказали в кредите и не объяснили свой мотив? Как так, ведь на сайте МФО написано, что требуется только совершеннолетие и украинский паспорт?! На самом деле алгоритмы скоринговых систем, которые используются для проверки кандидатуры заёмщика, учитывают большое количество факторов. И ...

  • КРЕДИТ НА КАРТУ
  • ПЕРВЫЙ БЕСПЛАТНЫЙ
  • КРЕДИТ ОНЛАЙН
  • КРЕДИТНАЯ КАРТА
Сколько денег вам нужно?
3 грн
15000 грн
+
На какой период?
1 мес
12 мес
+

Сумма:

Период:
Предложения:

Сколько денег вам нужно?
10 грн
10000 грн
+
На какой период?
1 дн
45 дн
+

Сумма:

Период:
Предложения:

Сколько денег вам нужно?
3 грн
500000 грн
+
На какой период?
1 мес
48 мес
+

Сумма:

Период:
Предложения:

Сколько денег вам нужно?
100 грн
300000 грн
+
На какой период?
1 мес
36 мес
+

Сумма:

Период:
Предложения: