Як визначити дно економіки?

Сьогодні я хочу розглянути питання, що мені досить часто задають: як визначити дно економіки? Ось ми часто чуємо або читаємо в новинах щось на кшталт «економіка України на дні», «економіка йде до дна», «економіка досягла дна»… Що тут мається на увазі, чи так це насправді? За якими критеріями можна визначити дно економіки? Про це поміркуємо в даній статті.

Отже, перш за все, потрібно добре знати і розуміти, що будь-яка економіка циклічна. Є поняття економічний цикл. Обов’язково вивчіть по посиланню, що це таке, більш детально, а я лише нагадаю коротко: це якийсь часовий відрізок, протягом якого відбувається чергування розвитку і спаду економіки держави, досягнення економікою своїх максимальних і мінімальних точок. Економічний цикл складається з чотирьох фаз, одна з яких – і є те саме дно економіки.

Дно економіки – це нижча фаза економічного циклу, в якій показники економічного розвитку країни досягають своїх мінімальних, найгірших значень.

Чому так важливо знати, що економіка досягла дна? Ну, по-перше, комусь буде просто психологічно приємно усвідомлювати, що гірше вже не буде. Загалом-то, саме цю думку прагнуть закласти в голови людей ЗМІ, які пишуть/кажуть, що економіка вже на дні, подаючи це як якусь позитивну новину: ура, нарешті, дно! Ось поспостерігайте – самі побачите.

Але головне, на мій погляд, не це. Головне те, що дно економіки, а точніше, проходження дна і перехід у фазу зростання – це дуже вдалий момент для прийняття важливих фінансових рішень. Я наведу лише кілька прикладів рішень, які можна дуже успішно реалізувати в момент проходження дна економіки:

  • Покупка нерухомості (вона буде найдешевшою);
  • Купівля необхідних дорогих товарів б/у (автомобілі, техніка і т. д. – далі дорожчатимуть);
  • Відкриття довгострокового депозиту (далі ставки будуть падати);
  • Купівля акцій вітчизняних підприємств (далі вони будуть істотно зростати в ціні);
  • Купівля облігацій держави і великих підприємств (далі їх прибутковість буде падати);
  • І т. д.
тобто, з одного боку, економічне дно – це коли в країні і у більшості її громадян все погано з фінансами, з іншого боку – це вигідний момент для здійснення будь-яких угод, особливо глобальних, на перспективу.

Як визначити дно економіки? Для цього потрібно відслідковувати динаміку макроекономічних показників. В першу чергу – самого головного показника, що характеризує економіку держави – валовий внутрішній продукт (ВВП).

ВВП. В період економічного спаду ВВП країни падає. В той момент, коли він стоїть на місці або починає змінюватися дуже несуттєво (наприклад, на частки відсотка), і при цьому падіння поступово змінюється зростанням – це і є дно економіки. Причому, звертаю увагу, потрібно дивитися на реальний, і на номінальний ВВП, і дивитися на ці показники обов’язково в доларовому еквіваленті (зростання у національній валюті може бути оманливим при її сильної девальвації).

ВВП – це головний індикатор всіх фаз економічного циклу. Але не єдиний. На що ще потрібно звернути увагу?

Рівень безробіття. Теж може відмінно показувати економічне дно: коли безробіття зростає – це спад, коли зростання зупиняється і починається тенденція зниження рівня безробіття – це означає, що економіка пройшла дно.

Промислове виробництво. При економічному спаді цей показник завжди падає. Коли падіння сповільнюється, стає близько до нуля, і змінюється повільним ростом – це і є проходження дна. Цей показник, як і ВВП потрібно аналізувати в доларовому еквіваленті.

Купівельна спроможність. Дуже цікавий індикатор, який можна розраховувати різними способами. Він показує, скільки товарів та послуг можна реально придбати за певну одиницю/суму. Я пропоную брати, наприклад, купівельну спроможність середньої зарплати – це покаже співвідношення доходів і можливостей середньостатистичного громадянина країни. Як тільки купівельна спроможність перестане знижуватися – це і є дно економіки. Коли почне рости – дно пройдено. Цей показник також можна зустріти під назвою «реальна заробітна плата».

Обороти внутрішньої і зовнішньої торгівлі. Показник, що характеризує обсяги продажів усередині країни, обсяги експорту та імпорту. Коли сукупний обсяг зовнішньої і внутрішньої торгівлі в доларовому еквіваленті перестане знижуватися і почнеться слабке зростання – це означає, що економіка пройшла дно.

Щоб не ускладнювати, я думаю, навіть цих 5 показників достатньо, щоб визначити дно економіки. І особливо точно це можна зробити, якщо розглядати їх у сукупності. Тобто, коли ви побачите, що всі 5 показників починають змінюватися однонаправленно в кращу сторону – з великою ймовірністю можна стверджувати, що економіка пройшла дно.

Виникає питання: за який період потрібно розглядати ці показники? Я вважаю, мінімум – за квартал, більш точно можна судити по піврічних або річних показників. На місячні показники орієнтуватися досить небезпечно – занадто короткий період, все ще може помінятися.

Де брати ці показники? На офіційних статистичних сайтах держави – вихід кожного показника публікується через якийсь час після закінчення звітного періоду.

Є ще один важливий для людей момент: дно економіки первинно, дно фінансового стану окремо взятої людини або сім’ї вдруге. Тобто, криза спочатку приходить на державу в цілому, а потім, з невеликим запізненням відбивається на його жителів. Точно так само він і йде: коли економіка пройде дно і почнеться економічне зростання, становище людей у країні почне поліпшуватися з деяким запізненням, яке може зайняти від декількох місяців до року.

З цієї причини зміни макроекономічних показників будуть відбуватися нерівномірно: спочатку збільшиться ВВП і знизиться безробіття, потім вже підніметься купівельна спроможність і зростуть обсяги торгівлі.

Тепер ви знаєте, як визначити дно економіки. Аналізуйте самі, і не вірте тому, що вам підносять ЗМІ. З повагою Фінго!

Напоминаем, Вы можете воспользоваться Facebook ботом для подбора кредита:
Эксперт по Кредитам

Cтоит прочитать

Що таке онлайн-кредит і чи безпечна така сучасна банківська операція в наш час?

У століття високих технологій, коли велика частина часу проходить в інтернеті, така новинка як онлайн-кредит стала дуже популярна серед нашого суспільства. Це можна пояснити тим, що даний кредит значно економить час, дуже зручний, оформити його можна просто і швидко. Щоб ...

Відмінність позики від кредиту та їх важливі особливості

Багато користувачів вважають рівноцінними поняття «кредит» та «позика». Але насправді це зовсім не одне і те ж. Розглянемо, чим же відрізняється кредит від позики. У момент укладення договору на отримання позики сторони іменуються «позичальник» і «позикодавець», у кредитної угоди сторони ...

Що таке пролонгація кредиту?

Під пролонгацією на увазі збільшення терміну, протягом якого можна погасити кредит. Пролонгація дозволить знизити розмір щомісячного платежу або збільшити суму кредиту. Для її оформлення буде необхідно підписати новий договір. Будь-яка умова кредитного договору можна змінити за обопільною згодою в рамках ...

Що таке 3D Secure і 3DS-аутентифікація

3D Secure - протокол авторизації при оплаті товарів і послуг через інтернет за допомогою банківської карти. 3DS-авторизація включає підтвердження платежу за допомогою коду безпеки. Вона замінює собою введення PIN-коду для онлайн-платежів При оплаті в звичайному магазині ви вставляєте карту в ...

  • КРЕДИТ НА КАРТУ
  • ПЕРВЫЙ БЕСПЛАТНЫЙ
  • КРЕДИТ ОНЛАЙН
  • КРЕДИТНАЯ КАРТА
Сколько денег вам нужно?
3 грн
15000 грн
+
На какой период?
1 мес
12 мес
+

Сумма:

Период:
Предложения:

Сколько денег вам нужно?
10 грн
10000 грн
+
На какой период?
1 дн
45 дн
+

Сумма:

Период:
Предложения:

Сколько денег вам нужно?
3 грн
300000 грн
+
На какой период?
1 мес
48 мес
+

Сумма:

Период:
Предложения:

Сколько денег вам нужно?
100 грн
300000 грн
+
На какой период?
1 мес
36 мес
+

Сумма:

Период:
Предложения: